لایک به معنای «تایید کردن و پسندیدن» است؛ زمانی که کاربران شبکه های اجتماعی از مطلب یا پُست دیگر کاربران خوششان بیاید و بخواهند این توجه را نشان دهند

اخلاق لایک کردن (Like)

یکی از قابلیت های شبکه های اجتماعی، امکان لایک کردن مطلب یا پُست دیگران است.

لایک به معنای «تایید کردن و پسندیدن» است؛ زمانی که کاربران شبکه های اجتماعی از مطلب یا پُست دیگر کاربران خوششان بیاید و بخواهند این توجه را نشان دهند، در این حالت از لایک استفاده میکنند. معمولا برای لایک کردن از اموجی های👌❤️👍 👏استفاده می شود.

از منظر اخلاق اسلامی، لایک کردن که در حقیقت نوعی تایید کردن دیگران و اعلام رضایت به فعل و گفتار دیگران است، شامل احکام اخلاقی می باشد.
در آموزه های دینی برای لایک کردن و تایید دیگران، چارچوب اخلاقی خاصی معین شده است.

اولین اصل اخلاقی لایک کردن این است که لایک دیگران نباید تایید کارهای ناشایست و گناه دیگران باشد؛ چرا که از منظر اخلاق اسلامی رضایت قلبی به کاری (چه نیک چه بد)، انسان را در ثواب یا عقوبت آن کار شریک می کند.
امام رضا (ع) می فرماید: کسی که از صحنه ی کاری غایب باشد، اما به آن کار (چه نیک و چه بد) راضی باشد، همچون کسی است که در صحنه عمل حاضر بوده و آن را انجام داده است. (التوحید، ص ۳۹۲)

مطابق حدیث اگر جایی گناه و نااخلاقی انجام گیرد و ما حضور نداشته باشیم، ولی در دل به آن فعل رضایت داشته باشیم، ما هم شریک آن گناه هستیم؛
بنابراین اگر لایک کردن ما به نحوی تایید گناه و نااخلاقی دیگران باشد، ما نیز در آن کار شریک هستیم.
برعکس اگر لایک کردن ما در راستای تایید کار نیک و عمل صالح دیگران باشد، ما نیز در ثواب آن عمل شریک هستیم.

بنابراین در لایک کردن دیگران باید مواظب باشیم که چه گفتار یا کرداری را تایید می کنیم.

تاریخ انتشار مطلب:2019/07/24 - 21:19

تمامی حقوق این وبگاه متعلق به پایگاه خبری اندیمشک جوان می باشد :